Apoteket-online.dk - en del af A-apoteket

A-apoteket er en kæde af apotekere med mere end 90 apoteker og i alt over 200 apoteker, apoteksfilialer og -udsalg i Danmark. Næsten hver anden danske apoteker er med i A-apoteket.

På Apoteket-online.dk handler du direkte med dit lokale apotek. Det er de medarbejdere, som du kender, der ekspederer, pakker varerne og giver dig den nødvendige sundhedsfaglige rådgivning. Ja, alt er præcis som det plejer at være, bare online.

Velkommen til Apoteket-online.dk - en del af A-apoteket

Om A-apoteket

Bestyrelsen

A-apotekets bestyrelse består af følgende 8 apotekere:
  • Apoteker Hanne Bülow, Odder Apotek - Formand
  • Apoteker Lene Hurup Kristoffersen, Aarhus Åbyhøj Apotek - Næstformand
  • Apoteker Cesare Cota, Vejlby Apotek
  • Apoteker Henrik Krog Jensen, Ikast- og Herning Løve Apotek
  • Apoteker Lars Orup Andersen, Ejby Apotek
  • Apoteker Lene Just Jørgensen, Hammel Frijsenborg + Bjerringbro Apotek
  • Apoteker Jonas Grønskov, Vejle Gorms Apotek
  • Apoteker Aslan Asghari, Vanløse Løve Apotek
  • Apoteker Jacob Hjelme, Næstved Løve Apotek - 1. suppleant
  • Apoteker Vural Kocak, Farum Apotek - 2. suppleant

Kædekontor

A-apotekets kædekontor kan kontaktes på info@a-apoteket.dk eller telefon 7020 7825
Vi har adresse på:
Venlighedsvej 6
2970 Hørsholm

Ansatte på A-apoteket 

Ledelse

Direktør
Lars Holm Jensen
lhj@a-apoteket.dk
Tlf. 4976 6403 
Salgsdirektør
Carsten Kjellmann
carsten@a-apoteket.dk
Tlf. 4054 4508  
Økonomichef
Jesper Bjerregaard
jesper@a-apoteket.dk
Tlf. 4976 6401  

Kædekonsulenter

Sjælland og Bornholm
Sandra Hallin Poulsen 
Sandra@a-apoteket.dk
Tlf. 4022 8815
Fyn & Jylland Syd
Karina Revsbech Jensen
karina@a-apoteket.dk
Tlf. 3168 3933
Jylland Nord
Helle Mogensen
helle@a-apoteket.dk
Tlf. 6166 0111 

Sortiment

Håndkøb      

Lars Holm Jensen
lhj@a-apoteket.dk
Tlf. 4976 6403 
Vital & hud- og hårpleje
Kategorichef

Camilla Dyhring Müller
camilla@a-apoteket.dk
Tlf. 4976 6400 
Sortimentskoordinator &
kategoriansvarlig for personlig pleje

Tilde Skinbjerg Rasmussen
tilde@a-apoteket.dk 
Tlf. 4976 6406

Kampagne 

Reklameansvarlig
Jette Nørvang
jn@a-apoteket.dk
Tlf. 4976 6402  
Art Director
Lars Bjørn Hansen
larsbjoern@a-apoteket.dk
Tlf. 4976 6407  
Kampagnekoordinator
Tilde Skinbjerg Rasmussen
tilde@a-apoteket.dk 
Tlf. 4976 6406

Uddannelse

Uddannelsesansvarlig
Camilla Dyhring Müller
camilla@a-apoteket.dk
Tlf. 4976 6400   
Uddannelses- & eventkoordinator 
Pia Lønbak
pia@a-apoteket.dk
Tlf: 4976 6405
 

Online

Digital Marketing Manager
Rikke Funder Hoppe
rikke@a-apoteket.dk
Tlf. 2639 2449
Projektmedarbejder (på barsel)
Trine Mosolff Larsen
trine@a-apoteket.dk
Tlf. 4976 6408 
Barselsvikar
Anna Jørgensen
anna@a-apoteket.dk
Tlf. 4976 6408